Technická pomoc - únik nebezpečné látky 24.5.2011

Dne 24. května v 10.50 hodin byl na operační a informační středisko hasičů oznámen únik přibližně 10m3 petroleje ze stabilního zásobníku v areálu Správy státních hmotných rezerv v Kostelci u Heřmanova Městce. Na místo ihned vyjeli profesionální hasiči z Chrudimi, Pardubic a dále dobrovolní hasiči z Prachovic a Heřmanova Městce. Okamžitě byla uzavřena kanalizace a přistavena byla cisterna k přečerpání. Hasičům se podařilo ucpat kanalizační vpusti vedoucí do potoka. Hasiči přečerpávají přibližně 4m3 petroleje, který zadržely záchytné jímky. Příčinou úniku byla pravděpodobně technická závada na řídícím systému a následně došlo k přeplnění velkoobjemového podzemního zásobníku. Specializovaná firma bude provádět odtěžení zeminy a sanaci povrchu. Kontaminovaná zemina bude ekologicky zlikvidována. Zasažena byla plocha o rozloze přibližně 200m2. K úniku a zamoření zeminy mimo areál nedošlo. Dále bude firma provádět monitoring zeminy a vodoteče, odebírány budou i vzorky – jak z vodoteče, tak zeminy. Na místě je i inspekce životního prostředí.

(Vendula Horáková, mluvčí HZS Pardubického kraje)